כל המחלות מגיעות מהלב: הציר המרכזי של הרגשות ברפואה סינית

אבסטראקט מתוך מאמר מלא מאת: Heiner Fruehauf

ע"פ היינר TCM חסרה גישה מגובשת מספיק לטבע ולדינאמיקה של הרגשות האנושיים, לכן היינר מביא ציטוטים רבים במאמר זה מהכתבים העתיקים השונים המדברים על התפקיד המרכזי של הרגשות כמחוללי מחלות ואי איזונים ברמות שונות בעיקר בעידן המודרני בעיקר באורח החיים האורבאני. "אם הנפש שלווה, הלב בהרמוניה, ואם הלב בהרמוניה כך יהיה גם כל הגוף. כאשר הנפש נסערת, הלב מתנודד וכשהלב מתנודד זה פוגע בנפש". לכן כדי לרפא את הגוף יש להרגיע את הנפש קודם כל, תוך הבנה של מע' היחסים בין חומר, אנרגיה ותודעה. לדברי היינר בעידן המודרני ניתן מעט מדי חשיבות לרגשות כגורמי מחלה כשבעת העתיקה היה ברור שרק אנשים מוארים/קדושים וחיות יכולים להתחמק מההשפעות הפתולוגיות של רגשות. בני האדם הרגילים כולם חשופים ומושפעים מרגשות והם גורמי המחלה המשמעותיים ביותר. כמו כן היום יותר מתמיד אנשים מושפעים מ-7 הרגשות ו-5 התשוקות שחודרות עמוק פנימה אפילו יותר מבעת העתיקה.

רגשות לכן הם הציר המרכזי של בני אנוש והסיבה שלשמה ניתן לנו הלב. הלב הוא זה שמחזיק את המאבק המתמיד של בני אנוש בין השדים הארציים והחייתיים והמעלות הרוחיות של הטבע השמימי שלנו. המשמעות העמוקה ביותר של להיות בני אדם היא להשלים עם ולהבין את טבע הגוף-החומר הדחוס הזה האוגר בתוכו זיכרונות חייתיים הטבועים בו, ובו זמנית להיות עם תודעה שמימית עם כיוון ומשימה שמימית בתוך הגוף הזה- מה שגרם לאדם להיות הייצור שעומד זקוף מעלה על 2 רגליים ולא זוחל או הולך על ארבע – בגלל הכיוון והמשימה השמימית לגלות את השמים בתוך הארץ. לכן הרטט או ההבהוב הזה של האש צריך להיות מוכל ע"י אדמה יציבה, אחרת הנפש לא תהיה מקורקעת והרגשות ישאבו את כל האנרגיה. בהקשר זה גילוי נוסף של היינר הוא שבעת העתיקה ביותר של הרפואה הסינית, הלב היה מסווג תחת אלמנט האדמה בכלל ולא האש כמו שהוא היום . לכן לב בריא היה לב אדמתי שיכול להכיל את אש הנפש כולל את הרגשות והפוטנציאל הפתולוגי שלהם ולהיות הציר המרכזי והמאזן.

כמו כן יש התייחסות למודל החמש כבסיס לזרימה האנושית (2+3 הצירוף הראשון של YIN עם YANG לכן זה האדם- זרימת הנפש השמימית בגוף החייתי הארצי). לכן מודל 5 האלמנטים/מעברים הוא כ"כ רלוונטי לאבחון בני אדם. 5 אברי יין, 5 אלנטים/מעברים, טעמים, צלילים, כיוונים. 5 סנטימנטים שיכולים לצאת מאיזון ולהפוך להשפעה שלילית רק כשאדם מונע ממניעים אגואיסטיים ומחפש לספק אותם מעבר לנדרש. כמו כן קיבלנו את 5 הטבעים השמימיים: חמלה-עץ, נימוס הולם-אש, יושר/הגינות- אדמה, אי-אנוכיות- מתכת, ותבונה-מים. היינר מתאר התפתחות מודל ה-12 וה-11 והדרך בה הוצהר ה- PC כאיבר ייני מכיוון שהוא אמור לנווט ולפלטר את הרגשות ותפקידו הכי קשור לניהול רגשות במימד הארצי. ע"פ לאו-צה: "כשבני האדם יפטרו עצמם מהרגשות, מהתשוקות, ימתנו פיתויים חושיים של העולם הגשמי, ויטהרו את 5 אברי היין, או אז אור הנפש ימלא אותם." ועוד נאמר שיש לרסן את 6 הרגשות כמו שמרסנים חיות. באופן ישיר עם 6 הרגשות מוזכרים 6 הרצפטורים/שערים החושיים: עיניים, אוזניים, אף, לשון, גוף, ותודעה שהם השערים לכל התחושות ומתוכם נולדים התשוקות. אותם יש לרסן על מנת לרסן רגשות על מנת לשמור על בריאות ואריכות ימים. "ההבדל בין לשלוט או לאבד שליטה על הרגשות הוא השורש לחיים ולמוות, ונקודת ההתחלה של לחיות ולמות."

המוארים בנו לטובת האנשים הפשוטים את הטקסים למיתון נפש נסערת. הטקסים הועברו מהמוארים על מנת לשמור על החיבור הנכון לשמימי, ולשמור על מע' יחסים נכונה בין טבע לרגשות וכך לשמור על מתינות במגוון ענייני החיים. זו בעצם מערכת ה- LI שאנחנו מכירים מקונפיציוס. בעצם בעת העתיקה היה שימוש בטקסים קונפיציוניסטים על מנת לרפא רגשית אנשים על מנת לרפא את הגוף. מכאן נולד זרם, הקיים בצפון סין עד היום (מנצ'וריה), שמרפא אנשים דרך סיפור סיפורים המובילים אדם לזיכוך רגשי כה עמוק ולניקוי רעלים ומתוך כך ריפוי הנפש והגוף, כולל תרגול טקסים בדרך נאו-קוניפציוניסטית (ע"פ עדותו האישית של היינר שביקר שם).

פוסט זה פורסם בקטגוריה Selected Homepage, מאמרים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.